Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 354 im. Adama Asnyka w Warszawie
http://sp354warszawa.superszkolna.pl

11 kwietnia 2013 20:54 | Kącik logopedyczny

Kiedy do logopedy?

logopeda1.pngCzy z wady wymowy można „wyrosnąć”? - to pytanie zadają rodzice, szukający potwierdzenia takiej opinii wydawanej, niejednokrotnie przez innych specjalistów, ale nie logopedów. W wielu wypadkach jest to uśpienie czujności rodziców, podczas gdy ich obawy są często uzasadnione. Istnieją pewne opóźnienia, które pod wpływem stymulacji rodziców czy przedszkola normują się samoistnie. Jednak powszechne jest zjawisko, że do gabinetów logopedycznych dzieci zgłaszają się zbyt późno. Aby określić stan mowy dziecka, należy dysponować wiedzą o poszczególnych okresach jej rozwoju. Na tej podstawie dopiero można stwierdzić, co jest sygnałem do podjęcia radykalniejszych kroków. Taką właśnie wiedzą dysponują logopedzi, którzy w razie konieczności mogą skierować rodziców wraz z dzieckiem na specjalistyczne badania.

Oto, co powinno zaniepokoić troskliwych rodziców:

Nie wolno bagatelizować problemów z mową swojego dziecka! Nie należy słuchać, gdy inni mówią, że \"wyrośnie\"! Wczesna pomoc i interwencja logopedyczna jest gwarancją prawidłowego rozwoju emocjonalno-społecznego i zwiększa szanse na sukcesy naszego dziecka w szkole.

 

W następnym artykule przedstawię Państwu zarys rozwoju mowy dziecka (jakie głoski powinny pojawić się w danym wieku) oraz przyczyny wad wymowy u dzieci.

 

Opracowanie: Agnieszka Kun

logopeda