06 grudnia 2018 22:25 | Aktualności

90-lecie szkoły i nadanie nowego sztandaru

W dniu 30.11.2018 r. odbyła się uroczystość z okazji 90-lecia szkoły na 100-lecie Niepodległości wraz z aktem nadania sztandaru Szkole Podstawowej nr 354 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Asnyka w Warszawie.
    O godz. 9.30 rozpoczęła się msza odprawiona w Sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego, podczas której został poświęcony nowy sztandar. Na tę uroczystość przybyły władze dzielnicy, zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele i rodzice.
    Następnie, w asyście sztandarów, zebrani przemaszerowali przed budynek szkoły przy ul. Otwockiej 3, gdzie przytwierdzono tabliczkę Zabytek, ponieważ od końca sierpnia 2018 r. gmach szkolny został wpisany do rejestru zabytków.
   O godz.11.00 rozpoczęła się gala w sali gimnastycznej. Na początku p. dyr. Renata Wilczyńska przywitała licznie zgromadzonych gości, w tym najstarszą żyjącą absolwentkę Szkoły Podstawowej nr 126 p. Irenę Tomasińską, przedstawicieli władz i zaprzyjaźnionych instytucji, nauczycieli emerytów, uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły. Następnie, prowadząca uroczystość, p. Dagmara Gawrońska, zapowiedziała wprowadzenie licznie przybyłych z okolicznych szkół pocztów sztandarowych oraz odśpiewanie hymnu państwowego.
  Niezwykle wzruszającym momentem było
nadanie nowego sztandaru. Przewodnicząca Rady Rodziców p. Agnieszka Gębska wraz z delegacją przekazała go uroczyście na ręce p. dyr. Renaty Wilczyńskiej. Jej podniosłe słowa: „Przekazuję Wam ten sztandar jako symbol tradycji tej szkoły, czcijcie go, szanujcie i nie splamcie jego honoru”, głęboko zapadły w serca zgromadzonych. Po nich wręczyła sztandar p. dyrektor, która, ucałowawszy go, przekazała nowemu pocztowi sztandarowemu. Sztandarowy, przyjmując go, powiedział: „Przyjmujemy ten sztandar jako symbol tradycji tej szkoły, będziemy go czcić, szanować i nie splamimy jego honoru”, po czym odbyła się jego uroczysta prezentacja. Poczet sztandarowy demonstrował zebranym awers i rewers sztandaru, a p. Alicja Mieczkowska objaśniała jego symbolikę i barwy. Następnie pożegnano sztandar Gimnazjum nr 32 poprzez złączenie się orzełków na drzewcach. Ten znak jest wyrazem ciągłości tradycji dla naszej szkoły, pokoleń naszych nauczycieli i uczniów.
   Później mieliśmy przyjemność wysłuchania przemówień dyrekcji i gości. Kolejnym punktem uroczystości było uhonorowanie naszej szkoły medalem Pro Masovia przyznanym z okazji jubileuszu przez Marszałka województwa mazowieckiego. W tym miejscu wyróżniono również dyplomami zasłużonych nauczycieli, a dyrektorom emerytom wręczono statuetki. Z okazji tak podniosłego wydarzenia nie obyło się też bez prezentów. Pan poseł Marek Borowski ufundował aparat fotograficzny, a rzeźbiarka p. Zofia Kubicka, wręczyła p. dyr. wykonaną przez siebie płaskorzeźbę przedstawiającą naszego patrona.
     Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne oparte na twórczości Adama Asnyka, które rozpoczęły się od prezentacji o naszej szkole. Artyści ubrani w stroje epokowe deklamowali m.in. wiersz „Do Młodych” i „Między nami”, a chór pełną piersią śpiewał piosenki i pieśni, do których słowa napisał Asnyk. Na koniec uroczystości odbył się poczęstunek.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: